USG tkanek miękkich

USG tkanek miękkich jest badaniem, które umożliwia dokładne zobrazowanie guzów i torbieli, pozwala także odróżnić lite guzy od zbiorników płynów. Dzięki przeprowadzeniu badania USG, możliwa jest ocena wielkości zmian – m.in. krwiaków, guzów, ropni oraz zapalnych nacieków. Badanie pomocne jest przy diagnozowaniu choroby oraz przy ocenie skuteczności prowadzonej terapii leczniczej.

Badanie ultrasonograficzne tkanek miękkich zaleca się także w diagnostyce ortopedycznej, celem oceny takich struktur jak mięśnie, ścięgna, czy powięzie. Wizyta poprzedzona jest zazwyczaj krótkim wywiadem lekarskim, dotyczącym dolegliwości pacjenta. Przebieg badania uzależniony jest od badanej okolicy ciała. Lekarz nakłada cienką warstwę żelu na powierzchnię głowicy USG, przesuwa sondę po powierzchni skóry, ogląda na monitorze i ocenia poszczególne struktury, zwraca przy tym uwagę na ewentualne zmiany patologiczne.

Wynik badania przedstawiony jest w postaci opisu zobrazowanych struktur, opisu ewentualnie stwierdzonych patologii, zawiera również dokumentację zdjęciową badanej okolicy. USG tkanek miękkich najczęściej nie wymaga specjalnego przygotowania się Pacjenta.

Wskazania do badania USG tkanek miękkich:

  • Guzy skóry i tkanki podskórnej – diagnostyka i ocena zmian ich struktury i wielkości
  • Obrzęk mięśni
  • Asymetria obwodu kończyny
  • Stwierdzone palpacyjnie powiększenie węzłów chłonnych
  • Stan po urazach