Zespoły uciskowe nerwów
Zespół ucisku nerwów pojawia się, kiedy występuje ucisk na nerw. Może dotyczyć tułowia, kończyn dolnych i górnych. Typowe objawy to ból, drętwienie i osłabienie mięśni. Rolę w powstawaniu dolegliwości mogą również odgrywać choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Zespół ucisku nerwu jest również znany jako neuropatia. Wyróżniamy kilka różnych rodzajów powyższego schorzenia. Każde z nich wpływa na inne nerwy obwodowe. Poniżej eksperci Centrum Medycznego Medicum omówią niektóre z najczęstszych zespołów ucisku nerwów.
Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka jest najczęstszą tego typu chorobą. Do jego powstania dochodzi w momencie, gdy nerw pośrodkowy jest uciskany na poziomie nadgarstka. Nadmierny nacisk na nadgarstek może powodować obrzęk, który prowadzi do zespołu cieśni nadgarstka.
Zespół rowka nerwu łokciowego
Zespół rowka nerwu łokciowego jest drugim najczęstszym typem zespołu ucisku nerwu. Znany również jako neuropatia łokciowa lub zespół kanału nerwu łokciowego występuje, gdy nerw łokciowy jest uciskany na łokciu. Nadmierny nacisk na łokieć może powodować obrzęk, który może prowadzić do zespołu kanału łokciowego.
Przyczyny zespołu ucisku nerwów
Do pojawienia się objawów zespołu ucisku nerwów może przyczynić się praca z powodu powtarzających się czynności związanych z obowiązkami zawodowymi. Na przykład podczas pisania na klawiaturze, używania myszy komputerowej lub gry na pianinie. Powtarzające się nadmierne wyprostowanie nadgarstka może również spowodować zespół cieśni nadgarstka. Oprócz tego wypadki takie jak skręcenia i złamania mogą również prowadzić do zespołu kompresji nerwu, a tym samym do wystąpienia głębszego urazu.
Wyróżniamy także inne schorzenia, które mogą powodować lub zwiększać podatność na zespoły uciskowe nerwów. Obejmują one:
- Cukrzycę
- Choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów
- Dysfunkcję tarczycy
- Nadciśnienie
- Guzy i cysty
- Ciążę lub menopauzę
- Otyłość
- Wady wrodzone,
- Choroby neurologiczne.
Zespoły uciskowe nerwów powodują wiele niepożądanych konsekwencji w strukturze tkanki pacjenta. Wśród dolegliwości, jakie występują, znajdują się:
- Zmniejszony przepływ krwi do nerwów
- Obrzęk nerwów i otaczających je struktur
- Strukturalne zmiany w nerwach
Aby zidentyfikować zespół ucisku nerwu, lekarz może skorzystać z badań fizykalnych i diagnostycznych. Niektóre z testów stosowanych do diagnozowania rzadkich postaci zespołu ucisku nerwów obejmują:
- Testy przewodnictwa nerwowego
- Elektromiografię
- Ultrasonografia
Aby samodzielnie zdiagnozować problem, pacjent powinien zwrócić uwagę na szereg pojawiających się objawów. Jeśli jednocześnie pojawi się kilka z nich, powinien być to sygnał do natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Charakterystyczne objawy, które pojawiają się przy tym schorzeniu to:
- Ból
- Mrowienie lub drętwienie
- Osłabienie mięśni
- Zmniejszona elastyczność
- Trudności w wykonywaniu niektórych ruchów
Leczenie zespołów uciskowych nerwów
Leczenie zespołów uciskowych nerwów zwykle rozpoczyna się od zmiany stylu życia i zastosowania terapii nieinwazyjnych. Wyleczenie choroby podstawowej, która powoduje zespół kompresji nerwu, może również złagodzić objawy. W przypadku cięższych objawów i komplikacji wymagany może być zabieg operacyjny.
Unikanie ciężkich ćwiczeń, przyjmowanie ergonomicznych strategii w pracy i w domu lub zmiana obowiązków zawodowych może również złagodzić objawy. Kiedy otyłość jest przyczyną zespołu kompresji nerwów, utrata masy ciała może mieć bezpośredni wpływ na cofnięcie się symptomów choroby.
Unikanie ciężkich ćwiczeń, przyjmowanie ergonomicznych strategii w pracy i w domu lub zmiana obowiązków zawodowych może również złagodzić objawy. Kiedy otyłość jest przyczyną zespołu kompresji nerwów, utrata masy ciała może mieć bezpośredni wpływ na cofnięcie się symptomów choroby.
Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie indywidualnej pracy z fizjoterapeutą. Takie zabiegi pomagają poprawić elastyczność, siłę i zakres ruchu na obszarze gdzie wystąpił uraz. Fizjoterapia może także złagodzić ból i drętwienie.
Oprócz powyższych metod leki mogą pomóc w zmniejszeniu objawów zespołu ucisku nerwów i zmniejszyć stan zapalny. To jakie leki przepisze lekarz, jest bezpośrednio zależne od natężenia objawów. Niektóre z nich powszechnie stosowane w leczeniu zespołów uciskowych nerwów obejmują:
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen
- Kortykosteroidy wstrzykiwane bezpośrednio wokół nerwów
Operacyjne leczenie zespołu uciskowego nerwów
Chirurgia jest zwykle uważana za ostateczność w leczeniu neuropatii. Nie każdy z pacjentów kwalifikuje się do operacji. Wymagany zabieg chirurgiczny zależy od miejsca ucisku nerwowego oraz jego stopnia. Każdy proces wiąże się z ryzykiem i korzyściami. Perspektywa operacji zależy od wielu czynników, w tym od czasu trwania objawów, ich nasilenia i innych towarzyszących schorzeń, które może mieć pacjent. W większości przypadków rokowanie na udany zabieg jest dobre. Chirurg zawsze pomaga pacjentowi ocenić czy operacja zespołu ucisku nerwu jest właściwym wyborem.
Leczenie objawowe
Istnieją zalecenia, które mogą łagodzić objawy zespołu ucisku nerwów. Wymieniamy:
- Zatrzymanie czynności powodujących dolegliwości bólowe
- Regularne przerwy podczas wykonywania powtarzalnych zadań
- Użycie szyny lub ortezy
- Ćwiczenia relaksacyjne
- Ćwiczenia rozciągające oraz poprawiające siłę i elastyczność
Przebieg choroby
Perspektywy zespołów kompresji nerwów są różne. W bardzo ciężkich przypadkach mogą spowodować trwałe uszkodzenie tkanki lub utratę funkcji w dotkniętym obszarze. Jednak taka sytuacja jest rzadkością. W przypadku wystąpienia objawów zespołu ucisku nerwu należy zgłosić się do lekarza. Po wczesnym wykryciu i zastosowaniu leczenia można osiągnąć znaczną poprawę. Większość pacjentów wraca do pełni zdrowia. Jak w każdym innym schorzeniu tak i tutaj dużą rolę odgrywa fachowa pomoc lekarska. Nie należy z nią zwlekać, aby nie narażać się na przykre powikłania i konsekwencje.
Centrum Medyczne Medicum jest zawsze w gotowości i z całą siłą przywraca swoich pacjentów do pełni zdrowia. Zapraszamy do kontaktu.
Centrum Medyczne Medicum jest zawsze w gotowości i z całą siłą przywraca swoich pacjentów do pełni zdrowia. Zapraszamy do kontaktu.