Niestabilność nadgarstka
Nadgarstek jest złożonym połączeniem 8 kości ułożonych w dwóch rzędach, które łączą się z kością promieniową, łokciową i kompleksem chrząstki trójkątnej. Kości te są połączone więzadłami wewnętrznymi i zewnętrznymi, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu i stabilności tej struktury.
Co to jest stabilność?
Jeśli pacjent upadnie i zerwie więzadło nadgarstka, może to spowodować, że przestanie ono funkcjonować prawidłowo. W wyniku tego kości nie zachowują już swojego normalnego ustawienia, co jest równoznaczne z niestabilnością. Niektórzy pacjenci mają nadmiernie luźne więzadła, przez co również może dojść do nieprawidłowości ruchu.
Niestabilność odnosi się do nieprawidłowego ruchu występującego między dwoma rzędami kości nadgarstka i często jest ona związana z uogólnioną wiotkością więzadeł, a nie z konkretnym uszkodzeniem. W związku z tym zwykle skuteczniej leczy się ją zastosowaniem terapii, w której określone ćwiczenia wzmacniające pozwalają pacjentowi odzyskać kontrolę nad prawidłowym ustawieniem stawu.
Do czego służy więzadło łódeczkowato-księżycowate?
Jest to najważniejsze więzadło na poziomie śródstawowym nadgarstka i składa się z trzech podjednostek, z których każda ma swoją rolę i znaczenie. Grzbietowa (grubsza i bardziej odporna) jest główna i występuje w najbardziej dystalnej części, prawie w połączeniu ze stawem śródręcznym. Przód jest drobniejszy i kontroluje tylko stabilność obrotową. Natomiast błona pośrednia lub międzykostna to najbardziej proksymalna część.
Gdy więzadło łódeczkowate jest uszkodzone, dochodzi do nieprawidłowego ruchu między kością łódeczkowatą a księżycowatą, które przy obciążeniu mogą przybrać nieprawidłowe anatomicznie pozycje. Powoduje to ciągły ból, odgłosy „klikania” i dość szybko może prowadzić do zwyrodnienia stawów nadgarstka.
Jak dochodzi do uszkodzenia więzadła?
Metody leczenia niestabilności nadgarstka
- Wzmocnienie struktur nadgarstka,
- Edukacja pacjenta dotycząca czynności pozabiegowych,
- Noszenie szyn zabezpieczających nadgarstek,
- Mobilizacja stawów ćwiczeniami,
- Trening proprioceptywny,
- Zastosowanie elektroterapii.
Postępowanie po leczeniu niestabilności nadgarstka
W przypadku leczenia chirurgicznego fizjoterapia przed i pooperacyjna zapewnia istotną poprawę funkcjonalności i uśmierzenie bólu pacjenta. W przypadku terapii dłoni pomaga wzmocnić i aktywować wtórne stabilizatory, które mogą utrzymać wyrównanie kości. Za przykład niech posłuży poprawa napięcia i aktywności określonego mięśnia w celu zapobiegania nieprawidłowemu ruchowi. Postępowanie zależy od tego, jakie więzadła zostały uszkodzone. Czasami konieczna jest operacja, aby zrekonstruować niewystarczająco sprawne więzadło.
W przypadku wystąpienia niestabilności nadgarstka pacjent nie powinien zwlekać z wizytą u specjalisty. Tak samo, jak przy innych urazach ręki również i w tym przypadku natychmiastowo udzielona pomoc minimalizuje wystąpienie komplikacji. W momencie doświadczenia objawów bólu w nadgarstku oraz innych niepożądanych symptomów należy skontaktować się ze specjalistą. Wszelkich porad medycznych udzielamy w Centrum Medycznym Medicum.