Guzy ręki
Ręka jest wysoce wyspecjalizowaną strukturą, która dla człowieka stanowi narzędzie relacji z otoczeniem i innymi ludźmi, uczestnicząc praktycznie we wszystkich codziennych czynnościach. Każda nieprawidłowość, która powstała głównie w okolicach dłoni budzi niepokój. Tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z pewnym uwypukleniem przypominającym guzek. W większości przypadków ich obecność nie niesie za sobą większych powikłań, a usunięcie często kończy się wycięciem. Ciężkie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Oczywiście nie wszystkie guzy uznaje się za nowotwory łagodne lub złośliwe. W rzeczywistości termin „guz” może być stosowany w odniesieniu do dowolnej wypukłości przypominającej większą cystę, która ma wyczuwalny efekt masy. Aby dowiedzieć się więcej o leczeniu operacyjnym guzów ręki, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu lub do kontaktu z Centrum Medycznym Medicum.
Czym jest guz ręki?
Jakie są rodzaje guzów dłoni i nadgarstka?
- Ganglion na dłoni lub nadgarstku jest to łagodna cysta o galaretowatym wyglądzie, która powstaje w osłonce stawu lub ścięgna. Często pojawia się na nadgarstku, ale również może być obecna w stawach palców. Powstaje, gdy część torebki stawowej lub pochewki ścięgna zaczyna przybierać kształt balonu i zostaje wypełniona płynem.
- Guz olbrzymiokomórkowy to drugi najczęściej występujący guz dłoni, wywodzący się z pochewki ścięgna. Jest złośliwym miejscowo guzem, wolno rośnie i może rozprzestrzeniać się przez tkanki miękkie pod skórą. Po jego usunięciu zdarzają się wznowy miejscowe. Jego przyczyna jest nieznana, chociaż uważa się, że niektóre przypadki mogą być spowodowane urazem, który stymuluje pochewkę ścięgna, a tym samym zaczyna nieprawidłowo rosnąć. Częściej też występuje u kobiet po 30 r.życia.
- Tłuszczaki (guzy tłuszczowe),
- Nerwiaki,
- Guzy osłonek nerwów,
- Kłębczaki.
Istnieją także fałszywe guzy, takie jak osteofity, które mogą powstać w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów lub urazu i przypominają twarde twory. Ciała obce, takie jak drzazga, mogą ulegać otorbieniu i symulować guz ręki.
W jaki sposób diagnozuje się guzy ręki?
Leczenie guzów ręki
Inaczej sprawa ma się w przypadku złośliwych guzów ręki, które wymagają bardzo dyscyplinarnego postępowania. W dłuższym trybie leczenia powinni uczestniczyć traumatolodzy specjalizujący się w chirurgii ręki, onkolodzy, radioterapeuci, chemioterapeuci oraz zespoły zajmujące się zdrowiem psychicznym i rehabilitacją.
W jaki sposób przebiega regeneracja ręki po operacji?
W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian przypominających guzy nie należy bagatelizować tego faktu i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wczesna diagnoza może uchronić zdrowie, a w szczególnych przypadkach nawet życie pacjenta. Zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym Medicum, gdzie nasza wyspecjalizowana kadra jest do Państwa dyspozycji przez cały czas.