Niestabilność stawu kolanowego
Staw kolanowy to największy staw w organizmie człowieka o tak skomplikowanej budowie anatomicznej, co przekłada się na złożoność ruchu, jaki się w nim. Na pierwszy rzut oka jest to „zginanie i prostowanie”, w rzeczywistości jednak jest to ruch tocząco-poślizgowy – kość udowa ześlizguje się i toczy po kości piszczelowej. Ruch ten odbywa się aż w sześciu płaszczyznach w różnym zakresie, dzięki temu nie tylko prostujemy i zginamy kolano, ale jednocześnie rotujemy je do wewnątrz i na zewnątrz. Oprócz tego, w niewielkim zakresie staw kolanowy może odginać się do boku i do wewnątrz. To wszystko jest możliwe m.in. dzięki ukształtowaniu końców kości udowej i piszczelowej budujących staw oraz obecności takich struktur jak łąkotki i więzadła. Powyższe struktury nie tylko umożliwiają ruch w stawie, ale co również bardzo istotne, ograniczają go w pewnym zakresie, zapewniając stabilność stawu.
Pojęcie stabilności stawu oznacza zatem pewien fizjologiczny ograniczony zakres ruchomości, po którego przekroczeniu dochodzi do uszkodzenia danego stawu.
Stabilność powoduje, że kolano nie „ucieka” w trakcie ruchu – poprzez to nie dochodzi do rozciągania i nadrywania naczyń, nerwów, torebki stawowej czy chrząstki stawowej.
Struktury stabilizujące staw kolanowy można podzielić na:
- bierne; działające niezależnie od naszej woli, tj. więzadła, torebka stawowa, ukształtowanie powierzchni stawowych, łąkotki
- czynne; ścięgna i mięśnie stawu kolanowego
Szukasz pomocy w leczeniu niestabilności kolana?
Zadzwoń i umów wizytę!
W praktyce niestabilność kolana jest najczęściej efektem urazu skrętnego z całkowitym zerwaniem lub naderwaniem więzadła. W większości przypadków w trakcie skręcenia dochodzi do uszkodzenia kilku struktur; łąkotki i dwóch lub więcej więzadeł. Izolowane uszkodzenia więzadeł; głównie więzadła krzyżowego przedniego występują rzadziej.
Istnieje kilka podziałów niestabilności stawu kolanowego. Można je podzielić ze względu na czas, w którym powstają po urazie oraz ze względu na uszkodzone więzadło lub grupę więzadeł (podział anatomiczno-funkcjonalny).
- ostrą – powstałą bezpośrednio po urazie skrętnym stawu kolanowego. Pacjent od razu odczuwa „uciekanie stawu” i nie jest w stanie w pełni obciążać skręconej kończyny dolnej. Ten rodzaj niestabilności powstaje w wyniku tzw. urazów wysokoenergetycznych; z przyłożeniem dużej siły, np. w trakcie urazów komunikacyjnych, lub w sportach zespołowych, lub ekstremalnych. W trakcie takiego urazu uszkodzeniu ulega kompleks kilku więzadeł z dodatkowymi strukturami jak łąkotki czy chrząstka stawowa.
Niestabilności proste, przy uszkodzeniu jednego więzadła, np.: przednia – przy uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego, tylna – przy niewydolności więzadła krzyżowego tylnego, przyśrodkowa – jeśli jest uszkodzone więzadło poboczne przyśrodkowe i kolano „koślawi się” – czyli otwiera się bardziej od wewnętrznej strony
Niestabilności złożone – obejmujące uszkodzenie kilku więzadeł, np. niestabilność przednio-przyśrodkowa, tylno-boczna itp.
Osobną kwestią pozostaje niestabilność stawu rzepkowo-udowego omówiona w osobno jej poświęconym rozdziale.
Innymi niespecyficznymi objawami w niestabilnościach stawu kolanowego mogą być:
- nawracający obrzęk stawu
- klikanie, przeskakiwanie bolesne lub nie
- sztywność, blokowanie stawu
Diagnostyka niestabilności - Jak sprawdzić niestabilność kolana?
1. Standardowo badanie radiologiczne porównawcze obu kolan w projekcjach przód – tył i bok
Czasami dodatkowo niezbędne są tzw. zdjęcia stresowe – szczególnie przy uszkodzeniu więzadeł pobocznych i krzyżowego tylnego. Podczas takiego badania oceniamy zakres „otwierania się szpary stawowej ”lub„ przesuwania kości piszczelowej względem udowej „w ruchu pod ciągłym promieniowaniem rentgenowskim.
W badaniu radiologicznym można czasami stwierdzić obecność złamań charakterystycznych dla pewnego typu uszkodzeń więzadłowych , jak na przykład:
- złamanie Segonda – oderwanie drobnego fragmentu kostnego po stronie bocznej piszczeli będące jednoznaczne z uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego i więzadła przednio – bocznego (ang. ALL)
- awulsyjne oderwanie przyczepu fragmentu więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego z fragmentem kości piszczelowej
3. USG czy badanie tomografii komputerowej stanowi uzupełnienie diagnostyki obrazowej- Tomografia komputerowa jest pomocna przy wykluczeniu ewentualnych złamań towarzyszących uszkodzeniu więzadeł – szczególnie złamań kłykci kości piszczelowej obejmujących powierzchnię stawową, nie zawsze możliwych do wykrycia w badaniu radiologicznym.
Leczenie niestabilności kolana
- rozległości urazu i towarzyszących uszkodzeń (jedno lub więcej więzadeł, współwystępowanie złamania, uszkodzenia łąkotek itp.)
- wieku, poziomu aktywności pacjenta, obecności innych patologii – cukrzyca, otyłość, żylaki itp.
- występowania lub braku objawów niestabilności (uciekania kolana, dolegliwości bólowych, nawracających wysięków, blokowania itd.) na co dzień lub przy aktywności sportowej
- w końcu oczekiwań pacjenta- konieczności szybkiego powrotu do sportu
Urazy wielowięzadłowe powstają w wyniku działania dużych sił, są to tzw. urazy wysokoenergetyczne w następstwie na przykład wypadków komunikacyjnych, upadków z dużych wysokości, urazów sportowych – football amerykański, rugby, narciarstwo alpejskie. Do najczęściej spotykanych należy niestabilność tylno – boczna kolana (uszkodzenie tzw. kompleksu tylno – bocznego kolana) i tylno- przyśrodkowa. W obu przypadkach ulega zerwaniu więzadło krzyżowe tylne, często krzyżowe przednie oraz więzadła poboczne przyśrodkowe, poboczne strzałkowe, więzadła stabilizujące łąkotki, torebka stawowa i ścięgno mięśnia podkolanowego. Może dojść do awulsyjnego (z wyrwaniem fragmentu kostnego) złamania kości strzałkowej czy piszczelowej.
Operacja pilna polega na wykonaniu artroskopii, rekonstrukcji więzadeł krzyżowych – czasami ich przyszyciu do kości metodą szynowania (internal bracing) oraz zeszyciu więzadeł pobocznych też z możliwością zastosowania specjalnych taśm wzmacniających więzadło i ułatwiających jego gojenie - metoda internal bracing. Jeżeli z powodu rozległości uszkodzeń nie ma możliwości zeszycia więzadeł, pozostaje opcja rekonstrukcji więzadłowej – czyli odtworzenia anatomicznego położenia więzadeł z użyciem ścięgien pobranych bezpośrednio od pacjenta (przeszczepy autogeniczne) lub z banku tkanek (przeszczepy mrożone allogeniczne). Operacja polega na odtworzeniu funkcji i anatomii więzadłowej kolana poprzez anatomiczne prawidłowe umiejscowienie przeszczepów i ich odpowiednie napięcie.
Izolowane uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego omówiono w osobno poświęconym mu rozdziale. W praktyce często ulega zerwaniu z więzadłem pobocznym piszczelowym (MCL), które stabilizuje staw kolanowy od strony przyśrodkowej w płaszczyźnie czołowej, zapobiegając nadmiernemu koślawieniu.
- Naprawy więzadła metodą internal bracing, polegającej na doszyciu uszkodzonego więzadła do miejsca przyczepu, napięcia go i wzmocnienia specjalną taśmą, będącą rusztowaniem na więzadła,
- Augmentacji, czyli uzupełnienia fragmentu zerwanego więzadła przeszczepem pobranym od pacjenta, np.: ścięgnem mięśnia półścięgnistego, fragmentem więzadła rzepki lub ścięgna mięśnia czworogłowego. Jako przeszczepu można też użyć tzw. allograftu, czyli tkanki przechowywanej w specjalnych warunkach w banku tkanek i pobranej od martwego dawcy,
- Zabieg pełnej rekonstrukcji PCL, czyli odtworzenia anatomicznego położenia więzadła z zastosowaniem przeszczepu własnego (autograftu) lub allograftu.
Na końcu warto wspomnieć o coraz częściej wykonywanych operacjach polegających na naprawie metodą internal bracing lub rekonstrukcji więzadła przednio – bocznego (ALL, ang. Antrolateral ligament). Jak sama nazwa wskazuje, więzadło to przebiega w przednio–bocznej części kolana i łącznie z więzadłem krzyżowym przednim ogranicza nadmierne ruchy rotacyjne kolana - w szczególności skręcania kości piszczelowej do wewnątrz względem kości udowej. Ciekawostką jest fakt, że więzadło to zostało pierwszy raz opisane już w 1879 roku, po czym na całe lata zapomniano o jego istnieniu i jego funkcji podczas wykonywania operacji rekonstrukcyjnych kolana. Więzadło ALL zostało „na nowo” odkryte w 2013 roku, kiedy to okazało się po badaniach anatomicznych i biomechanicznych, jak istotną funkcję pełni ono w kolanie. Ze względu na swoją dość delikatną budowę w porównaniu z choćby więzadłami krzyżowymi, więzadło to jest uważane jako zgrubienie – wzmocnienie torebki stawowej stawu kolanowego w części przednio bocznej. Badania pokazują, że może ono ulegać uszkodzeniu nawet w ok. 80% przypadków wszystkich uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego. Obecnie operację naprawy metodą bracing lub rekonstrukcji więzadła przednio-bocznego wykonuje się głównie podczas rekonstrukcji rewizyjnych (powtórnych) więzadła krzyżowego przedniego, jeśli doszło do uszkodzenia graftu, aby zapobiec ponownym uszkodzeniom przeszczepu więzadła krzyżowego. Naprawę lub rekonstrukcję więzadła ALL przeprowadza się również podczas pierwotnych napraw/rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego przy określonych wskazaniach i nie u wszystkich pacjentów.