Leczenie operacyjne płaskostopia podłużnego
Mówiąc o płaskostopiu podłużnym, mówimy tak naprawdę o stopie płasko-koślawej. Jest to deformacja polegająca na koślawym ustawieniu pięty, czemu towarzyszy obniżenie łuku podłużnego stopy. Patrz stopa płasko-koślawa Samo obniżenie łuku podłużnego, z zachowaniem prawidłowego ustawienia pięty, zazwyczaj nie daje żadnych dolegliwości bólowych, a więc nie wymaga leczenia. Zagadnienia dotyczące stopy płasko-koślawej są jednymi z najbardziej skomplikowanych w obrębie chirurgii stopy. Przyczyniają się do tego różne przyczyny powstawania deformacji, różny wiek w momencie wystąpienia deformacji, deformacje towarzyszące i inne. Z tego powodu istnieje wiele metod operacyjnych, które dodatkowo są łączone ze sobą w zależności od konfiguracji zaburzeń.
W zależności od momentu wystąpienia:
- dziecięca
- nabyta w wieku dorosłym
W zależności od objawów
- bezobjawowa
- skąpoobjawowa
- z silnymi dolegliwościami bólowymi
- stopień I – zapalenie pochewki ścięgna piszczelowego tylnego, bez lub z minimalną deformacją koślawą
- stopień II – niewydolność ścięgna piszczelowego tylnego z wyraźną koślawością tyłostopia, korektywna
- stopień III – niekorektywna (sztywna) koślawość tyłostopia
- stopień IV – z towarzyszącą koślawością w obrębie stawu skokowego
W zależności od ruchomości w stawie skokowo-piętowym:
- korektywna
- niekorektywna
- przykurcz ścięgna Achillesa
- obecność dodatkowej kości łódkowatej
- zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowo-piętowego i/lub skokowo-łódkowego
- odwiedzenie przodostopia
- supinacja przodostopia
Podstawowe metody stosowane w leczeniu stopy płasko-koślawej:
- artrodeza (implanty podskokowe)
- osteotomie kości piętowej
- artrodezy (usztywnienia) stawów tyłostopia
- wydłużenie ścięgna Achillesa
- rekonstrukcje ścięgna piszczelowego tylnego
- rekonstrukcje więzadła sprężystego
- wycięcie kości łódkowatej dodatkowej
- operacje stabilizujące I promień: - osteotomie obniżające I kość śródstopia - operacja Lapidusa
Przegląd metod operacyjnych stosowanych w leczeniu stopy płasko-koślawej
Polega na wprowadzeniu specjalnego implantu do zatoki stępu, implant ten blokuje nadmierne koślawienie pięty. Są stosowane różne implanty, jednak obecnie stosuje się przede wszystkim implanty podskokowe wykonane z tytanu. W Centrum Medycznym Medicum stosujemy renomowany implant podskokowy HyProCure.
Operacja wszczepienia implantu podskokowego jest mało inwazyjna, wykonuje się niewielkie, ok. 2 cm cięcie skórne. Następnie pod kontrolą RTG wprowadza się drut kierunkowy, wprowadza się próbniki w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru implantu. Po określeniu rozmiaru wprowadza się właściwy implant. Operacja trwa zaledwie ok. 20 minut.
Należy jednak pamiętać, że implant podskokowy nie jest „cudowną” metodą dla każdego pacjenta. Szczególnie dobrze sprawdza się u dzieci. Im pacjent starszy tym wyniki znacząco się pogarszają. U pacjentów powyżej 30-35 roku życia raczej nie stosujemy tej metody jako izolowanej. Głównym problemem jest ryzyko przewlekłych dolegliwości bólowych w okolicy posadowienia implantu. Czasami z tego powodu implant trzeba nawet usunąć.
Osteotomie kości piętowej
Osteotomia oznacza przecięcie kości w celu zmiany jej ustawienia. W leczeniu płaskostopia podłużnego stosuje się dwa rodzaje osteotomi kości piętowej:
- osteotomię medializującą guza kości piętowej
- osteotomię Evansa
Częściej wykonuje się osteotomię medializującą guza kości piętowej. Polega na przecięciu kości piętowej w jej tylnej części. Następnie przesuwamy guz kości piętowej w kierunku przyśrodkowym, czyli w kierunku szpotawości. Dzięki temu poprawiamy ustawienie pięty, a dodatkowo przesuwamy przyczep ścięgna Achillesa. Po przesunięciu kości zespalamy odłamy przy użyciu implantów – najczęściej stosuje się tytanowe śruby. Często osteotomię medializującą kości piętowej łączymy z innymi technikami.
Osteotomia Evansa często stosowana jest w leczeniu stopy płasko-koślawej u dzieci. Dobrze również sprawdza się również u pacjentów dorosłych, u których występuje wyraźne odwiedzenie przodostopia.
Artrodezy
Artrodeza to inaczej operacyjne usztywnienie stawu. Polega na usunięciu chrząstki stawowej ze stawu, a następnie połączeniu kości za pomocą implantów. Celem naszego postępowania jest uzyskanie zrostu kostnego w miejscu, gdzie wcześniej występował staw. W leczeniu stopy płasko-koślawej stosujemy artrodezy po to, aby uzyskać usztywnienie stawów stopy z prawidłowym ustawieniem kości.
W leczeniu stopy płasko-koślawej usztywniamy staw skokowo-piętowy oraz skokowo-łódkowaty. Rzadko stosuje się dodatkowo usztywnienie stawu piętowo-sześciennego.
- deformacja niekorektywna (tzn. sztywna, utrwalona)
- zaawansowana deformacja
- deformacja płasko-koślawa z towarzyszącymi dużymi zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawu skokowo-piętowego i skokowo-łódkowatego
Metody dodatkowe
Operacje stabilizujące I promień – u pacjentów z zaawansowaną koślawością kości piętowej dochodzi często do skręcenia stopy w jej przedniej części. Mówimy wówczas o supinacji przodostopia. Jeżeli to skręcenie przodostopia jest znacznego stopnia, należy wykonać operację stabilizującą I promień. W przeciwnym razie po skorygowaniu ustawienia pięty doszłoby do uniesienia I kości śródstopia. Aby uzyskać stabilizację I promienia wykonujemy osteotomię obniżającą I promień (osteotomię Cottona lub osteotomię I kości śródstopia) lub usztywnienie stawu klinowano-śródstopnego (operację Lapidusa)