Operacje nerwiaka Mortona
Mimo że nerwiak Mortona, to choroba dotykająca zaledwie 9 proc. osób odczuwających ból w stopach, bywa prawdziwym utrapieniem w życiu codziennym. Schorzenie może mieć wiele przyczyn i wymaga dokładnej diagnozy i specjalistycznego leczenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nerwiaka Mortona- przeczytaj poniższy artykuł.
Czym jest nerwiak Mortona?
Nie należy mylić metatarsalgii Mortona z klasyczną metatarsalgią. O ile ta pierwsza choroba daje objawy o charakterze rozlanym i promieniującym, o tyle metatarsalgia ujawnia się jako ból pod głowami kości śródstopia. Warto wiedzieć, że środowisko medyczne kwestionuje poprawność nazwy nerwiak Mortona, ponieważ odczuwany przez pacjentów ból, spowodowany jest podrażnieniem nerwu, a nie występującym guzem.
Jakie są objawy nerwiaka Mortona?
Nerwiak Mortona objawia się przede wszystkim bólem w czasie chodu, a także uczuciem pieczenia i mrowienia. Pacjenci dotknięci metatarsalgią Mortona, skarżą się również na bolesne skurcze stopy. Ze względu na to, że nerwiak Mortona tworzy się między trzecią a czwartą głową kości śródstopia, chodzenie wywołuje stan zapalny i zgrubienia skóry. Nerwiak Mortona może przypominać ganglion, dlatego, jeżeli podejrzewasz u siebie to schorzenie koniecznie, zgłoś się do podologa lub ortopedy.
Umów konsultację u chirurga stopy w Centrum Medycznym Medicum w Warszawie
Zadzwoń lub napisz
Diagnozowanie nerwiaka Mortona
Leczenie nerwiaka Mortona
Dla kogo operacja?
Operacja nerwiaka mortona
Istnieją różne typy operacji nerwiaka Mortona:
Resekcja nerwu palcowego wspólnego - to operacja przeprowadzana z dostępu grzbietowego, wykonuje się podłużne cięcie, aby uzyskać dojście do nerwu podeszwowego. Resekcja nerwu wymaga znacznej precyzji, ponieważ w tym miejscu stopy znajduje się wiele naczyń i ścięgien krótkich mięśni stopy, operator musi być bardzo dokładny, żeby ich nie uszkodzić. Często nerw objęty jest w znacznym stopniu procesem zapalnym lub występują gałęzie łączące graniczące ze sobą przestrzenie. Jeżeli u pacjenta występują dodatkowe zwyrodnienia, takie jak np. haluksy, metatarsalgie, czy palce młotkowate podczas zabiegu, usuwa się je razem z nerwiakiem Mortona. Rodzaj procedury jest uzależniony od typu deformacji. Co ważne w czasie operacji nie usuwa się zwykle nerwów z dwóch sąsiadujących przestrzeni międzypalcowych.
Uwolnienie nerwu palcowego wspólnego - u niektórych pacjentów zachodzi konieczność przeprowadzenia zabiegu polegającego na uwolnieniu nerwu, spod więzadła poprzecznego śródstopia. Podczas takiego zabiegu wykonuje się niewielkie cięcie, bez konieczności usuwania nerwu palcowego wspólnego. Niestety u wielu operowanych, w przyszłości zachodzi konieczność wycięcia nerwu.
Cięcie przeprowadza się, tak by uwidocznić tkankę nerwową. Wprawny operator stara się oszczędzić w możliwie największym stopniu tkankę łączną podeszwy stopy, po to, aby po operacji, pacjent nie miał problemu z obciążeniem przodostopia. Z tego względu resekcji dokonuje się zwykle w części proksymalnej stopy.