Operacje złamań palca (paliczków ręki)
Uszkodzenia mechaniczne palców prowadzą do zaburzenia ich podstawowych funkcji jak na przykład pisanie czy chwytanie różnych przedmiotów. Często stanowią też problem estetyczny, ze względu na możliwe deformacje. Prawidłowo zaplanowane leczenie pomoże odtworzyć odpowiednią ruchomość i siłę chwytu palców sprzed urazu.
Kiedy dochodzi do złamania palca?
Niemal każdy palec ręki składa się z trzech paliczków, z wyjątkiem kciuka, który posiada dwa paliczki. Złamanie kości paliczków palca stanowi całkowite przerwanie ciągłości tkanki kostnej jednego lub kilku z nich. Do tego typu uszkodzeń dochodzi najczęściej podczas upadku na dłoń, zmiażdżenia, uderzenia w twardy przedmiot czy w przypadku przytrzaśnięcia drzwiami. Rzadko się zdarza, że przyczyną może być osteoporoza, czy guz kości, który osłabia kość nawet przez wiele lat.
Jakie są objawy złamań palca?
Złamanie palca u dłoni w zależności od mechanizmu uszkadzającego może przybierać różną formę. Do najczęściej występujących złamań kości paliczków można zaliczyć: złamanie zamknięte, otwarte, złożone, proste, poprzeczne, skośne oraz wieloodłamowe. Każde z nich może przejawiać się w inny sposób, natomiast ich wspólne symptomy to między innymi:
- Silny ból, nasilający się przy dotknięciu danego obszaru,
- Obrzęk oraz podwyższenie temperatury w miejscu uszkodzenia,
- Zasinienie w miejscu złamania, możliwy krwiak,
- Uniemożliwienie pełnego zakresu ruchu podczas poruszania złamanym palcem,
- Charakterystyczny dźwięk trzaskania podczas próby poruszania,
- Nienaturalny wygląd, deformacja palca,
- W przypadku złamania otwartego, widoczna rana, w której mogą być widoczne kostne odłamy,
- Sztywność palca po złamaniu (reakcja fizjologiczna organizmu, aby dalszemu uszkodzeniu nie uległy tkanki wewnętrzne).
Inne problemy z palcami, w których występują podobne objawy to na przykład: infekcje, zwichnięcia oraz urazy ścięgien. Dlatego tak ważna jest ocena specjalisty w celu ustalenia przyczyny urazu. Korzystając z usług Centrum Medycznego Medicum, uzyskasz odpowiednio przeprowadzoną konsultację, a co za tym idzie, prawidłowo zdiagnozowany problem i zaplanowany proces leczenia.
W jaki sposób diagnozujemy złamany palec?
Jeżeli pacjent odczuwa wyżej wymieniowe objawy, zalecamy, aby natychmiast zgłosić się do specjalisty w celu postawienia prawidłowej diagnozy oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. W Centrum Medycznym Medicum oferujemy pełen pakiet diagnostyczny przy różnego typu urazach. Specjalista ma za zadanie przede wszystkim rozróżnić złamanie od innych uszkodzeń, takich jak skręcenie, stłuczenie czy zwichnięcie. Same objawy nie wystarczą do określenia, z jakim rodzajem uszkodzenia mamy do czynienia. Dlatego właściwie przeprowadzony wywiad z pacjentem oraz rentgen palców są konieczne, aby można było mówić o złamaniu. Niestety nie wszystkie złamania są dobrze widoczne na jednym zdjęciu RTG, dlatego może być konieczne wykonanie wielu zdjęć rentgenowskich w różnych projekcjach. W ten sposób można ustalić, czy nastąpiło skrócenie lub przemieszczenie złamania w wyniku urazu. Pomaga to także określić ewentualne uszkodzenia ścięgien lub inne dodatkowe urazy. W niektórych szczególnych przypadkach wymagane będzie wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego w celu podjęcia ostatecznej decyzji o rodzaju leczenia.
Złamania palca, jakie rozróżniamy ze względu na miejsce występowania
- Złamania paliczka dalszego. Występują bardzo często, gdyż posiadają obwodowe ułożenie, przez co narażone są na uszkodzenia w pierwszej kolejności. Złamania paliczka dystalnego mogą mieć charakter złamań podłużnych, poprzecznych, a także awulsyjnych (występują podczas oderwania fragmentu paliczka poprzez napięcie ścięgien zginaczy lub prostowników).
- Złamania bliższego i środkowego palców ręki. Ich mechanizm działa w podobny sposób, jak również miejsce złamania. Głównie występuje w okolicy szyjki, a także trzonu paliczków. Pierwsze z nich charakteryzują się poprzecznym złamaniem i kątowym ułożeniem paliczków, co zazwyczaj prowadzi do niestabilnego złamania. Natomiast uszkodzenia trzonów paliczków cechują się spiralnym złamaniem, skróceniem długości kości, a także rotacyjnym przemieszczeniem odłamów. Inne miejsce urazu to podstawa i kłykcie paliczków.
Jak wygląda leczenie złamanego palca?
Jeśli złamanie jest stabilne, zwykle leczy się je zachowawczo. Podczas złamania paliczka dystalnego zamkniętego oraz bez przemieszczenia, na palec zakłada się szynę Zimmera lub szynę gipsową na okres 3-4 tygodni. Zrost kośćca w tym przypadku powinien wynosić trzy tygodnie. Po tym czasie konieczna jest kontrola ortopedyczna w celu określenia skuteczności leczenia. Złamania paliczka środkowego oraz bliższego w wielu przypadkach leczy się, stosując szynę aluminiową, lub unieruchomienie gipsowe. Trwa to zazwyczaj 3-4 tygodnie.
Kiedy konieczna operacja?
Operacje głównie wykonywane są, jeśli doszło do złamań niestabilnych. W takim przypadku wprowadza się dwa metalowe druty Kirschnera lub mikrośrubki, które za zadanie mają ustabilizować miejsce złamania. Dodatkowo specjalista może zlecić założenie gipsu lub szyny Zimmera w zależności od tego, czy doszło do innych obrażeń, jak na przykład uszkodzenie ścięgien zginaczy oraz prostowników. Druty Kirschnera można usunąć po około 4-6 tygodniach, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę. Podczas złamań wieloodłamowych lub złamania paliczków z raną otwartą stosowane są zespolenia płytkami specjalnie przeznaczonymi na kości paliczków.
Mimo wdrożenia różnych procesów leczenia w rzadkich przypadkach może dojść do powikłań pourazowych lub pooperacyjnych takich jak predyspozycja do kolejnych złamań paliczków czy sztywność w uszkodzonym stawie.
Mimo wdrożenia różnych procesów leczenia w rzadkich przypadkach może dojść do powikłań pourazowych lub pooperacyjnych takich jak predyspozycja do kolejnych złamań paliczków czy sztywność w uszkodzonym stawie.
W jaki sposób przeprowadzana jest rehabilitacja?
W leczeniu zachowawczym fizjoterapia rozpoczyna się po wygojeniu złamania, co trwa około 3-4 tygodnie. Po kilku dniach można rozpocząć fizjoterapię, która zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań takich jak sztywność stawów palców. W przypadku braku urazów ścięgien celem rehabilitacji jest opanowanie obrzęku, blizny pooperacyjnej, bólu oraz przywrócenie sprawności i funkcji sprzed urazu.
Jednym z ważniejszych procesów rehabilitacji jest masaż ręki w celu rozluźnienia tkanek miękkich. Wykonywane powinny być także ćwiczenia czynne, aby zapobiec zaburzeniom krążenia w ręce oraz w celu przywrócenia ruchomości.
Polecane zabiegi fizykoterapeutyczne:
Jednym z ważniejszych procesów rehabilitacji jest masaż ręki w celu rozluźnienia tkanek miękkich. Wykonywane powinny być także ćwiczenia czynne, aby zapobiec zaburzeniom krążenia w ręce oraz w celu przywrócenia ruchomości.
Polecane zabiegi fizykoterapeutyczne:
- Laseroterapia (wykorzystanie lasera wpływa korzystnie na zaopatrzenie tkanek w tlen),
- Magnetoterapia (leczenie za pomocą pola magnetycznego, które wnika w głąb chorych tkanek),
- Krioterapia miejscowa (pozwala na zmniejszenie bólu, a także redukcję powstałego obrzęku),
- Stosowanie lampy ,,bioptron’’(przyśpiesza proces regeneracji),
- Kąpiel wirowa lub lampa solux (zwiększa zakres ruchów kontuzjowanego palca).
Dzięki tym zabiegom poprawia się ukrwienie palca, a proces naprawczy może przebiegać dużo sprawniej. Zaleca się pacjentom także zmianę nawyków żywieniowych, przede wszystkim dietę bogatą w wapń, aby kości szybciej się regenerowały.
Jak długo trwa okres rekonwalescencji?
O tym jak długo będzie zrastał się palec u ręki, może decydować wiele czynników, a czas leczenia zależny jest od taki szczegółów jak:
Korzystając z usług Centrum Medycznego Medicum, pacjenci mają gwarancję uzyskania skutecznej pomocy świadczonej przez naszych sprawdzonych ekspertów. Zapewniamy, że diagnostyka oraz leczenie, które przeprowadzamy, obejmuje zachowanie wszelkich norm sanitarnych, a także przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny. Zachęcamy do kontaktu z naszą placówką.
- Rodzaj złamania,
- Rozległość złamania,
- Szybkość reakcji na powstałe uszkodzenie,
- Jakość przeprowadzonej rehabilitacji,
- Wiek pacjenta (u dzieci złamany palec zrasta się dużo szybciej niż u osoby starszej),
- Podejście pacjenta do zaleceń lekarskich i fizjoterapeutycznych.
Korzystając z usług Centrum Medycznego Medicum, pacjenci mają gwarancję uzyskania skutecznej pomocy świadczonej przez naszych sprawdzonych ekspertów. Zapewniamy, że diagnostyka oraz leczenie, które przeprowadzamy, obejmuje zachowanie wszelkich norm sanitarnych, a także przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny. Zachęcamy do kontaktu z naszą placówką.