Artroskopia barku
Artroskopia barku to zabieg wykonywany przez wykwalifikowanych lekarzy ortopedów w celu diagnostyki i leczenia uszkodzeń w obrębie stawu barkowego. Procedura rozpoczyna się poprzez niewielkie nacięcie stawu, przez które operator wprowadza artroskop mający wbudowaną kamerę, dzięki której wnętrze stawu widoczne jest na ekranie. Artroskopia barku nie jest niezwykle precyzyjną i małoinwazyjną metodą leczenia chorób barku, zmniejszającą czas rekonwalescencji w porównaniu do standardowych operacji.
Uszkodzenia stawu barkowego są powszechnym problemem i obejmują urazy mięśni, więzadeł, ścięgien oraz kości. Dolegliwości barku są najczęstsze wśród sportowców, u których ten problem może rozwijać się powoli zarówno w wyniku powtarzających się intensywnych ćwiczeń, drobnych kontuzji (np. podnoszenie ciężarów, tenis czy pływanie), jak również na skutek najbardziej podstawowych codziennych czynności, które wymagają częstego podnoszenia rąk nad głowę.
Choroby leczone za pomocą artroskopii barku
Zastosowanie artroskopii stawu barkowego pozwala na naprawę takich uszkodzeń jak:
- Uraz barku spowodowany przeciążeniem, gdzie ból jest najczęściej odczuwalny, gdy ramię jest uniesione lub wyciągnięte w bok. Schorzenie to jest inaczej znane jako zapalenie ścięgna stożka rotatorów lub zapalenie kaletki barkowej. Najbardziej powszechne u sportowców, którzy grają w tenisa, siatkówkę lub uprawiają gimnastykę. Może również dotyczyć pływaków i wioślarzy.
- Choroba zwyrodnieniowa stawu barkowo-obojczykowego, która odpowiada za zużycie stawu w górnym końcu barku, gdzie wyrostek barkowy łączy się z obojczykiem.
- Zerwanie ścięgien rotatorów – ścięgna mogą zerwać się z powodu urazu lub nadmiernego użytkowania.
- Niestabilność barku, która występuje, gdy mięśnie, ścięgna, kości i więzadła otaczające bark nie spełniają prawidłowo funkcji utrzymania głowy kości ramiennej w panewce stawu podczas ruchu.
- Zwichnięcie barkowo-obojczykowe, czyli uraz polegający na zerwaniu struktur stabilizujących staw: więzadeł barkowo-obojczykowych i kruczo-obojczykowych oraz torebki stawowej. Przyczyną głównie jest upadek na ramię podczas uprawiania sportów.
Szukasz pomocy chirurga barku?
Zadzwoń i umów wizytę!
Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane za pomocą artroskopii barku?
Jeśli lekarz stwierdzi podczas artroskopii barku, że operacja jest konieczna, często można ją wykonać podczas tej samej sesji zabiegowej. Typowe operacje to:
- Mocowanie naderwanych ścięgien mięśni, np. bicepsa,
- Usuwanie osadów wapiennych z tzw. barku wapiennego,
- Odbudowa mięśni barku (rotatorów),
- Dokręcenie torebki i stabilizacja w przypadku częstych zwichnięć barku,
- Usunięcie nieprawidłowo zmienionych części stawowych, np. w przypadku artrozy.
Szczegółowe informacje dotyczące pozostałych zabiegów leczenia urazów stawu barkowego znajdą Państwo pod [chirurgia barku].
Przeciwwskazania do zastosowania artroskopii barku
Artroskopia barku to mało traumatyczny i delikatny zabieg operacyjny. Niemniej jednak nawet tak bezpieczna procedura ma przeciwwskazania. Artroskopia stawu barkowego jest zabroniona w przypadku zakaźnych zmian stawu barkowego, ropnych chorób skóry w okolicy barku i nietolerancji środków znieczulających. Artroskopia stawu barkowego nie jest zalecana również w przypadku ogólnych chorób ogólnoustrojowych organizmu.
Jakie są zalety artroskopii barku?
W przeciwieństwie do operacji na otwartym barku artroskopia barku umożliwia obserwację całego stawu bez uszkodzenia ścięgien rotatorów otaczających staw barkowy. Za pomocą artroskopii stawu barkowego można prześledzić wszystkie obszary stawu i zbadać struktury, takie jak ścięgna czy chrząstki. Zwiększa to wiarygodność diagnostyczną, a także umożliwia chirurgowi natychmiastową terapię za pomocą specjalnych minimalnie inwazyjnych instrumentów. Ta delikatna metoda sprawia, że artroskopia jest zabiegiem mniej bolesnym i stresującym dla pacjenta niż operacja otwarta. Dzięki temu staw znacznie szybciej wraca do zdrowia po operacji. Ponadto klasyczne ryzyko chirurgiczne, takie jak infekcja, wtórne krwawienie, uszkodzenie nerwów i usztywnienie stawów jest znacznie mniejsze w porównaniu z operacją otwartą.
Przygotowanie do artroskopii stawu barkowego
Podobnie jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej artroskopia barku wymaga pewnego przygotowania. Pacjent powinien wykonać badania takie jak:
- Ogólne badanie krwi,
- Ogólna analiza moczu,
- RTG stawu,
- Elektrokardiogram,
- Spełnienie zaleceń dotyczących przyjmowania pokarmu przed zabiegiem (czas ostatniego posiłku to wieczór przed dniem operacji).
Ponadto pacjent kierowany jest na konsultację z anestezjologiem w celu doboru rodzaju znieczulenia. Korzystając z Centrum Chirurgii Kolana w Warszawie, pacjenci mają gwarancję, że pracujemy na najlepszym możliwym sprzęcie medycznym. Jesteśmy wyposażeni w nowoczesne narzędzia diagnostyczne, chirurgiczne i fizjoterapeutyczne, a także prawidłowo przeszkolony zespół specjalistów. Dzięki temu każdy pacjent otrzymuje odpowiednią opiekę i możliwie najszybszy powrót do zdrowia.
W jaki sposób przebiega artroskopia barku?
Artroskopia barku w Centrum Chirurgii Barku w Warszawie jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Na życzenie pacjenta możliwe jest jednak wykonanie znieczulenia nerwów tylko w stawie barkowym, zwanego blokadą splotu ramiennego. W takim przypadku pacjent podczas badania jest w pełni przytomny, a sterylna chusta chirurgiczna, która zaznacza pole operacyjne, ogranicza widoczność przebiegu artroskopii barku pacjentowi, niwelując nieprzyjemne odczucia wizualne.
Podczas samej artroskopii stawu barkowego dotknięty obszar jest najpierw dokładnie dezynfekowany. Sondę ze źródłem światła i specjalną kamerą wprowadza się do stawu barkowego przez dwa małe nacięcia skóry, a obrazy przesyłane są do monitora. W ten sposób lekarz może ocenić kości i chrząstki barku oraz na miejscu zdiagnozować uszkodzenie stawów. Jeśli konieczna jest operacja, przez dodatkowe nacięcia wprowadza się małe nożyczki, wiertła oraz inne odpowiednie narzędzia. Po badaniu wszystkie elementy pomocnicze są usuwane, a rany starannie zszywane. Na koniec nakłada się sterylny bandaż, aby zapobiec infekcji. Ta minimalnie inwazyjna procedura zajmuje około 40 minut w zależności od indywidualnego problemu pacjenta.
Powrót do sprawności po artroskopii barku
Okres powrotu do sprawności po artroskopii barku (medycznej i diagnostycznej) zależy zarówno od rzetelnego wykonywania zaleceń, jak i stanu zdrowia pacjenta. Małoinwazyjna artroskopia pozwala na skrócenie czasu rekonwalescencji w przeciwieństwie do operacji otwartej. Artroskopię barku można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. W niektórych przypadkach pacjent zostanie poproszony o pozostanie w szpitalu od jednego do trzech dni. Aby zagwarantować unieruchomienie i odpoczynek stawu, nakładany jest specjalny bandaż, którego nie zaleca się zdejmować w ciągu kilku tygodni po zabiegu. W celach profilaktycznych można przepisać antybiotyki.
Całkowity czas wyzdrowienia po artroskopii barku wynosi około sześciu miesięcy i jest możliwy dzięki dokładnemu i systematycznemu wypełnianiu wszystkich zaleceń lekarza.
Rehabilitacja po artroskopii barku
Proces rehabilitacji składa się z zestawu sekwencyjnych środków naprawczych, które są opracowywane przez traumatologa/ortopedę wraz z innymi specjalistami i obejmują:
- Ćwiczenia fizjoterapeutyczne,
- Masaż,
- Korzystanie ze specjalnych symulatorów mięśni, piłek itp.
W Centrum Chirurgii Barku w Warszawie oferujemy pacjentom opiekę chirurgiczną i rehabilitację we wszystkich rodzajach urazów barku. Kontaktując się z naszym zespołem lekarzy, pacjenci otrzymują skuteczne rozwiązanie swojego problemu. Testy kliniczne i dokładna diagnostyka pozwalają zrozumieć jakie zabiegi będą wymagane. Indywidualne podejście do każdego pacjenta to klucz do maksymalnego efektu leczenia.