Terapia białkami przeciwzapalnymi
Terapia białkami przeciwzapalnymi stosowana w leczeniu zapalenia różnych stawów, bólów kręgosłupa i artrozy, polega na wstrzyknięciu bezpośrednio w źródło zapalenia białek ochronnych (IL-1RA) o działaniu przeciwzapalnym, wytworzonych z krwi pobranej wcześniej od pacjenta. Działanie podanego białka IL-1RA polega na blokowaniu receptorów cytokiny, która odpowiedzialna jest za indukowanie procesu zapalnego, powodując reakcję bólową oraz degenerację chrząstki.
Terapia jest w pełni autologiczną, bezpieczną i skuteczną metodą leczenia popartą badaniami klinicznymi. Stosowana w miejscach dotkniętych procesem zapalnym wywołanym zmianami degeneracyjnymi stawów, spowalniając lub hamując niszczenia chrząstek i tkanek oraz usuwając ból.
Mieszanina autologicznych białek surowicy podawanych pacjentowi nie zawiera żadnych obcych dla organizmu substancji. Dzięki tym metodom zostaje przywrócony stan równowagi w miejscu zmienionym zapalnie, a proces zapalny i postępujące niszczenie tkanek zostają spowolnione lub powstrzymane.
Pełna kuracja składa się zazwyczaj z trzech iniekcji – w zależności od stosowanego produktu, lokalizacji stanu zapalnego oraz nasilenia dolegliwości bólowych można zastosować 1-5 iniekcji.
Wskazania do terapii
białkami przeciwzapalnymi
- Choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle stawów (np. kolanowego lub biodrowego),
- Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, bóle kręgosłupa (artroza stawów lędźwiowych, osteochondroza, spondyloartroza),
- Po operacji stawów,
- Po urazach u sportowców,
- Uszkodzenie krążków międzykręgowych,
- Naderwanie włókien mięśniowych lub pęczków mięśniowych,
- Choroba Morbus Bechterew,
- Artretyzm.
Uzyskane za pierwszym razem porcje kondycjonowanej surowicy przechowuje się w stanie zamrożonym w temperaturze - 20°C i po rozmrożeniu są one wykorzystywane do kolejnych wstrzyknięć - zawsze tego samego pacjenta.
Najczęstsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów
- Nasilający się ból podczas ćwiczeń i wysiłku fizycznego,
- Ograniczenia ruchomości stawów,
- Bóle w trakcie spoczynku (bóle nocne),
- Powiększające i zniekształcające się obrysy stawów,
- Zauważalne trzeszczenie lub tarcie w stawie w trakcie ruchu,
- Stawy stają się bolesne podczas dotyku.
Zalety zastosowania terapii
- W trakcie terapii nie jest wymagane znieczulenie ogólne,
- Minimalne ryzyko infekcji,
- Przynosi ulgę w bólu,
- Zwiększa ruchomość stawów,
- Zapobiega degeneracyjnym chorobom stawów,
- Zapobiega pojawieniu się stanu zapalnego,
- Możliwość powtarzania terapii,
- Terapia nie uzależnia,
- Długotrwały efekt terapeutyczny (35-40% pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów po upływie 3,5 roku od terapii wciąż informowała o korzyściach wynikających z leczenia).
Jak wygląda terapia białkami przeciwzapalnymi?
- Pobranie krwi od pacjenta do specjalistycznej strzykawki, zawierającej prawidłowo spreparowane substancje kontaktowe. Specjalnie spreparowane szklane kulki zawarte w strzykawce sprawiają, że w kontakcie z nimi komórki krwi pacjenta są pobudzane do produkcji specyficznych białek, mających zdolność do hamowania procesów zapalnych, z których najważniejsze to białko zwane Interleukiną IL-1Ra.
- Kondycjonowanie, czyli proces tworzenia białek przeciwzapalnych, przeprowadzany jest w tzw. cieplarce laboratoryjnej w temperaturze 37°C i trwa ok. 6-9 godzin.
- Po zakończeniu kondycjonowania oddziela się niepotrzebne już krwinki i uzyskana w ten sposób płynna część krwi pozbawiona krwinek tzw. kondycjonowana surowica, jest wstrzykiwana pacjentowi, od którego pobrano krew. Wstrzyknięcie wykonuje się w objęty stanem zapalnym obszar stawu lub okolic korzeni nerwów kręgosłupa.