Hepatologia

Hepatologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się budową, funkcjonowaniem i chorobami wątroby, a także pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych. Lekarz hepatolog specjalizuje się w badaniu przyczyn powstawania chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, a także ich przebiegiem i leczeniem. Posiada on wiedzę, która pozwala, m.in. na diagnozowanie i leczenie wszystkich typów chorób wątroby, konsultowanie przypadków hepatologicznych dla innych chorób, a także przygotowanie i prowadzenie pacjenta do transplantacji wątroby.

Choroby, którymi zajmuje się hepatolog

Wśród schorzeń, które diagnozuje i leczy hepatolog, można wymienić, m.in. ostre zapalenie wątroby (polekowe, toksyczne), wirusowe zapalenie wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, choroby cholestatyczne (m.in. niedrożność dróg żółciowych, zarostowe zapalenie dróg żółciowych), a także zespół po cholecystektomii (tj. po usunięciu pęcherzyka żółciowego).

Konsultacja u hepatologa

Na konsultację u hepatologa w CM Medicum Pacjent nie potrzebuje skierowania. Prosimy jednak o przygotowanie na wizytę konsultacyjną dokumentacji medycznej, m.in. opisów poprzednich hospitalizacji oraz aktualnych wyników badań laboratoryjnych. Konsultację u hepatologa powinno się rozważyć w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak, np.:
  • obniżenie apetytu,
  • spadek masy ciała w krótkim czasie,
  • nawracające zaparcia,
  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha,
  • „puste odbijanie”,
  • obniżona tolerancja na tłuszcz i alkohol,
  • ból z prawej strony pod żebrami,
  • zażółcenie skóry.
Jak wygląda wizyta u hepatologa? W pierwszej kolejności lekarz zbiera wywiad, którego celem jest zebranie szczegółowych informacji, m.in. na temat chorób występujących w rodzinie. Hepatolog zapoznaje się również z dokumentacją medyczną Pacjenta. Po zebraniu wywiadu oraz przeanalizowaniu wyników badań hepatolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Do postawowych z nich zalicza się, m.in. morfologię krwi, próby wątrobowe, USG jamy brzusznej, serologiczne badania wirusowe, biopsję wątroby, badania autoimmunologiczne, a także badania genetyczne (w celu potwierdzenia bądź wykluczenia choroby Wilsona lub mutacji w zespole Gilberta).

Jak przygotować się do konsultacji u hepatologa?

Przygotowanie do wizyty zależy najczęściej od jej charakteru. Jeśli jest to dopiero pierwsza wizyta, najczęściej obejmuje po prostu dokładny wywiad z Pacjentem oraz zlecenie odpowiednich badań. Należy przy tym pamiętać, że wymagają one odpowiedniego przygotowania.
  • Pobranie krwi do prób wątrobowych (m.in. wskaźnik AST, ALT) – należy powstrzymać się przez kilka dni od spożywania alkoholu oraz tłustych potraw.
  • Badanie poziomu bilirubiny z próbki moczu – nie wymaga szczególnego przygotowania.
  • Biopsja wątroby – sposób przygotowania zależy od sposobu, w jaki zostanie ona wykonana (chirurgiczna, gruboigłowa, endoskopowa). Dlatego przed jej wykonaniem Pacjent otrzyma od lekarza informacje, jak przygotować się do tego typu badania.