Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Poza tym, że organizmy przyszłych mam podlegają wielu zmianom, ciężarne muszą się przygotować na przyjście dziecka na świat. Przez natłok nowych wyzwań, łatwo zapomnieć o dbaniu o stopy, które w czasie ciąży są wyjątkowo narażone schorzenia, takie jak np.: grzybica paznokci, kurzajki wirusowe i odciski. Jeżeli martwisz się o swoje stopy w czasie ciąży, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jak właściwie o nie dbać.
Co się dzieje ze stopami w ciąży?
Wiele przyszłych mam, skarży się na to, że buty, które przed ciążą były dla nich odpowiednie, w czasie ciąży stają się za małe i niewygodne. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, organizm kobiety ciężarnej gromadzi więcej wody, stąd mogą brać się obrzęki kończyn, przez co stopy Pacjentek w ciąży są bardziej opuchnięte i nie mieszczą się w butach. Kolejna przyczyna dyskomfortu w butach może wiązać się z rozluźnieniem aparatu więzadłowego, co może wpływać na obniżenie łuków stopy - zwłaszcza łuku poprzecznego. Dodatkowo zwiększenie masy ciała oraz przeniesienie środka ciężkości ciała powoduje zwiększony nacisk na stopy (zwłaszcza na jej przód) oraz zmienia biomechanikę chodu, w związku z czym stopa dodatkowo jest narażona na deformacje i powstawanie płaskostopia i bolesnych modzeli na jej spodniej stronie.
Wiele kobiet, skarży się na związane ze spotęgowanym działaniem hormonów zmiany na skórze stóp, takie jak: przesuszenie, nadmierne łuszczenie się, zwiększona wrażliwość na czynniki zewnętrzne, pieczenie i swędzenie i zmniejszenie elastyczności. Ponadto typowe dla ciąży obrzęki, będące rezultatem zmian w układzie krwionośnym i limfatycznym powodują pękanie pięt. Przyszłe mamy borykają się również z ciążowym wrastaniem paznokci, które poza obrzękiem może wynikać z niewłaściwego obcinania płytki paznokciowej.
Jak pielęgnować stopy w ciąży?
Specjaliści zalecają przyszłym mamą wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie stopy i podudzi. Odpowiednio dobrane aktywności, minimalizują ryzyko utrwalenia się spłaszczenia stóp po ciąży. Co więcej, wzmacnianie mięśni stóp i podudzi stymuluje przepływ krwi oraz limfy, co może okazać się zbawienne w przeciwdziałaniu żylakom, zatorom i obrzękom.
Jeżeli, chcesz właściwie pielęgnować swoje stopy w czasie ciąży, powinnaś unikać:
długotrwałego moczenia stóp;
zbyt krótkiego przycinania paznokci i samodzielnego usuwania skórek;
używania tarki i pumeksu, oraz skarpetek złuszczających;
noszenia skarpetek uciskających stopy;
chodzenia boso w miejscach, w których istnieje zwiększone ryzyko zakażenia;
długotrwałego przebywania w pozycji stojącej;
leczenia chorób skóry stóp na własną rękę.
Przyszłym mamom, zaleca się: odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca, codzienne wykonywanie masażu stóp, noszenie wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie. Wybierane obuwie powinno być wykonane z naturalnych przewiewnych materiałów, które zapobiegają poceniu się stóp. Kurzajki i grzybica stóp wymagają zgłoszenia się do lekarza, nie warto próbować leczyć ich na własną rękę, ponieważ można spowodować pogorszenie się objawów i postęp choroby. Nie tylko choroby, ale nawet i zrogowacenia, które nie będą regularnie i we właściwy sposób usuwane, będą stawały się grubsze, głębsze i bardziej bolesne. Jeżeli kobieta w ciąży odczuwa dolegliwości bólowe, a na stopach pojawiają się bolesne odciski zaleca się również wykonanie indywidualnie dopasowanych wkładek.
Dlaczego będąc w ciąży, warto odwiedzić podologa?
Jak już zostało wspomniane niewłaściwie obcinanie paznokci w ciąży, może prowadzić do ich wrastania i dolegliwości bólowych. Co więcej, na późnych etapach ciąży kobietom trudno jest się schylić na tyle, by właściwie wykonać pedicure i całą procedurę pielęgnacyjną. Z pomocą przychodzi podolog i wykonywany przez niego pedicure podologiczny. Na czym polega ten zabieg?
Pedicure podologiczny to kompleksowy zabieg podczas którego, specjalista ocenia, w jakim stanie jest skóra na stopach ciężarnej, opracowuje potencjalnie występujące modzele, skraca płytkę paznokciową, usuwa zrogowaciałą skórę z podeszwy stopy, oczyszcza wały okołopaznokciowe, wykonuje masaż zmniejszający opuchliznę i udziela wskazówek pielęgnacyjnych. Doświadczony podolog, po przeprowadzeniu wywiadu i analizie stanu skóry twoich stóp, pomoże ci w dobraniu najlepszego kosmetyku pielęgnacyjnego do stóp.
Poza profilaktyką, do podologa powinna udać się każda przyszła mama, która zaobserwowała u siebie:
występowanie odcisków i modzeli - tylko właściwe ich opracowanie przez profesjonalistę, gwarantuje bezbolesność i długotrwały efekt;
grzybicę paznokci - to choroba, która nigdy nie ustępuje sama bez odpowiedniego leczenia, poza wywoływaniem bólu, zaczerwienienia i zmianą koloru płytki paznokciowej, może rozprzestrzeniać się na kolejne paznokcie;
płaskostopie poprzeczne - będące efektem obniżenia się sklepienia poprzecznego, najpewniej na skutek zintensyfikowanej produkcji relaksyny u ciężarnych, wymaga zastosowania wkładek ortopedycznych, w których dobraniu może pomóc podolog we współpracy z fizjoterapeutą.
Jak dbać o stopy w trakcie ciąży i czy warto w tym czasie udać się do podologa?