USG stopy
USG stopy jest techniką obrazowania medycznego używaną do oceny patologii tkanek miękkich, takich jak więzadła, ścięgna, nerwy i mięśnie. Uzupełniając badanie kliniczne, umożliwia postawienie trafnej diagnozy i stworzenie lepiej dopasowanego planu leczenia dla pacjentów. Badanie ultradźwiękowe stóp jest techniką obrazowania bez udziału szkodliwego promieniowania, a więc bez niebezpieczeństwa. Z usługi tej mogą skorzystać dzieci, dorośli i osoby starsze, niezależnie od ich kondycji fizycznej. Szybkość wykonania badania jest porównywalna z rezonansem magnetycznym, tomografią czy radiografią klasyczną, a tym samym umożliwia postawienie diagnozy i leczenia w krótkim czasie. Dodatkowo przy pomocy USG można wykonać tzw. badanie dynamiczne - czyli zobrazować interesujące nas struktury w czasie funkcji.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki bólu lub inne niepokojące objawy w okolicy stopy jak dyskomfort, obrzęk, drętwienie, mrowienie lub pieczenie, może być konieczne diagnostyczne badanie ultrasonograficzne w celu zidentyfikowania źródła problemu. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Na czym polega badanie?
Jest to nieinwazyjna technika diagnostyczna polegająca na wykonaniu zdjęć tkanek miękkich wokół stopy, a także więzadeł, mięśni i ścięgien. Metoda jest stosowana zamiast promieni rentgenowskich, które mogą nie wykrywać odpowiednio uszkodzeń tkanek miękkich. Ultradźwięki to wysoce bezpieczne i niezawodne źródło obrazowania diagnostycznego do oceny patologii i ukierunkowania na zindywidualizowany plan leczenia.
Główne powody zastosowania USG stopy
- Wykrywanie zapalenia powięzi podeszwy,
- Urazy mięśni i ścięgien,
- Urazy stawów,
- Złamania zmęczeniowe
- Uraz więzadłowe
- Wykrywanie nieprawidłowych struktur (gangliony, guzy) w tkankach miękkich
Konsultacja ze specjalistą w celu zidentyfikowania problemu może zaoszczędzić wielu komplikacji. Lekarz pomoże określić czy konieczne jest wykonanie USG stopy. Zaletą badania jest dużo większa szansa postawienia właściwej diagnozy. Na podstawie obrazu będzie w stanie jasno wyjaśnić sytuację, co ułatwi pacjentowi zrozumienie przyczyny bólu.
Jak wygląda badanie?
Ultradźwięki to fale, których częstotliwości są tak wysokie, że znajdują się poza zasięgiem ludzkiego słuchu. Pod wszystkimi innymi względami nie różnią się od zwykłych dźwięków. Obrazowanie ultradźwiękowe wysyła fale do wybranych obszarów, które są odbijane przez przetwornik na badanych narządach wewnętrznych i strukturach, a następnie są interpretowane przez specjalistyczny sprzęt w celu stworzenia obrazu diagnostycznego.
Korzyści wynikające z metody USG
- Obrazowanie w czasie rzeczywistym w celu wizualizacji funkcji, anatomii i ruchu,
- Nieinwazyjność i bezbolesność zabiegu,
- Brak zastosowania promieniowania jonizującego,
- W porównaniu z rezonansem magnetycznym obrazowanie ultrasonograficzne zapewnia bardziej szczegółowe obrazy struktury ścięgna,
- Rozwiązanie bardziej przystępne niż rezonans magnetyczny lub prześwietlenie,
- Bezpieczny w użyciu dla osób z implantami lub rozrusznikiem serca.
Jak przygotować się do USG stopy?
Ultradźwięki nie wymagają specjalnego przygotowania. Przed samym badaniem nie trzeba wprowadzać żadnych zmian w codziennej rutynie. W dniu badania należy ubrać odzież umożliwiającą łatwy dostęp do badanej części ciała. Ponadto przed wykonaniem USG należy powiadomić lekarza, jeśli kiedykolwiek przechodziło się operację w okolicy obrazowanego obszaru. Będąc w ciąży lub podejrzewając taką ewentualność, trzeba poinformować lekarza o tym fakcie.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przygotowania do USG, zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym Medicum.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przygotowania do USG, zapraszamy do kontaktu z Centrum Medycznym Medicum.
Czego spodziewać się w gabinecie USG?
Pacjent zostanie poproszony o zdjęcie biżuterii, która mogłaby zakłócać przebieg badania. Następnie zajmie wygodną pozycję. Lekarz zastosuje żel na bazie wody służący do poprawy transmisji fal ultradźwiękowych i rozpocznie badanie. Specjalista może poprosić o zmianę pozycji, aby uchwycić wszystkie niezbędne obrazy pod innym kątem. Gdy wszystko będzie gotowe można zetrzeć żel.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Ultradźwięki to bezpieczna procedura wykorzystująca fale dźwiękowe o małej mocy. Ponieważ badania ultrasonograficzne nie emitują promieniowania, nie ma absolutnie żadnego znanego ryzyka obrażeń lub innych powikłań. Zabieg jest również całkowicie bezbolesny.
Czym różni się USG od rezonansu magnetycznego lub prześwietlenia rentgenowskiego?
Ultradźwięki są znacznie tańsze niż inne techniki obrazowania, takie jak zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, a ich procedura jest znacznie krótsza niż inne testy. Sprzęt potrzebny do wykonania badań USG zajmuje też mniej miejsca niż aparat do rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy rentgen. Kolejna różnica polega na tym, że USG nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, w przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich czy tomografii komputerowej. To sprawia, że ultradźwięki są niezawodne i bezpieczniejsze niż te metody obrazowania. Z racji, że zabieg jest szybki i bezbolesny, natychmiast po wykonaniu USG powinno być możliwe wznowienie normalnych czynności.
Masz obawy lub wątpliwości dotyczące swoich stóp, lub chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach USG? Skontaktuj się z Centrum Medycznym Medicum. Nasi pracownicy odpowiedzą jasno na Twoje pytania.
Masz obawy lub wątpliwości dotyczące swoich stóp, lub chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach USG? Skontaktuj się z Centrum Medycznym Medicum. Nasi pracownicy odpowiedzą jasno na Twoje pytania.